Are you a lucky little lady in the City of Light Or just another lost angel?

6. září 2015 v 20:22 |  O kapele
L.a.woman
Skladby:
The Changeling
Love Her Madly
Been Down So Long
Cars Hiss By My Window
L.A.Woman
America
Hyacinth House
Crawling King Snake
The Wasp (Texas Radio & The Big Beat)
Riders On The Storm
Šesté album - To znamená konec smlouvy s Electra Records kterou The Doors podepsali a jedním z pokynů bylo nahrát právě šest alb. Celá deska L.A. Woman se nahrávala v kanceláři kapely. U nahrávání byl i basista Elvise Presleyho, Jerry Scheff a také Marc Benno s doprovodnou kytarou. Jim používal jako zvukovou kabinu miniaturní koupelnu. Většinu písniček zpíval živě s ostatními. Šlo to docela snadno. Za deset nahrávacích dnů byl pás hotový a jen na dvou z devíti skladeb (desátá byla "L'America", nahraná už před časem pro film Zabriskie Point) musel Jim předělávat zpěv. Materiál byl různorodý a dával šanci vyniknout všem členům kapely. Jim byl výborný v Hookerově blues "Crawling King Snake" (Přichází hadí král) už v dřevních dobách Doors. V tradičním blues "Cars Hiss By My Window" hrál Robby kytaru ve stylu Jimmyho Reeda, Jim zpíval v černé poloze a v závěru předvedl víc než slušnou vokálovou improvizaci na kytarové téma. Rayův sarkasmus se projevil třeba uprostřed písně "Hyacint House" (Tmavomodrý dům). Jim zazpíval poněkud absurdní verš "V koupelně je uklizeno" a Ray zaimprovizoval Chopinovu melodii. "Riders On The Storm" byla skvělá skladba plná naděje a jazzových prvků. Robbyho "Love Her Maddly" (Miluj ji šíleně) energií a karnevalovskou náladou připomínala dřívější spontánní a odlehčenější, odpíchnutější, ale také mnohem komerečnější podobu Doors. Snad z toho důvodu byla vydaná jako singl. První po roce. V textech, hlavně u delších písní dosáhl Jim vrcholu. Třeba v "L.A. Woman, Riders On The Storm nebo v dlouho se rodící The WASP":
Černoši v pralese
Zdobeni zářivým peřím
říkají:
"Zapomeň na noc.
Žij s námi v azurových
pralesech. Tady venku na okraji
nejsou žádné hvězdy: tady venku
jsme zhulení - čistí."

Dál ze zpívá: "Řeknu ti tohle / Žádná věčná odplata / Neomlouvá / Že jsme teď propásli svítání."
Všechny tři písně vyjadřují Jimovu vzrůstající touhu někam odejít. Prohlašoval, že "Mr.Mojo Risin" z L.A.Woman" není jenom anagramem jeho jména, ale že tenhle pseudonym bude používat, až kontaktuje kancelář poté co "vezme roha do Afriky". Nikdo ho nebral vážně. Jako první verše na desce uslyšíte (pokud samozřejmě začnete od prvního songu The Changeling / Podvržené dítě) jakoby Jim v té největší stručnosti shrnul svůj bouřlivý život.

"Já žil nahoře
Já žil dole
Já žil všude kolem

Měl jsem peníze, pak zase ne
Měl jsem peníze a zase ne
Ale nikdy jsem na tom nebyl tak špatně
abych musel uprchnout z města....

Jsem tvým vzduchem v plicích
Jídlem co jíš
Přítelem co ho zdravíš
v zachmuřelé ulici, wow"

Všechny nástroje skvěle slaďené, zlvášť Robbyho sólo uprostřed songu a potom vyśtění provedené od Johna doplňuje skvěle nakřáplým až černě bluesovým hlasem Jim.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama