první album

6. září 2015 v 20:15 |  O kapele
Skladby:
Break on through
Soul Kitchen
The crystal ship
Twentieth century fox
Alabama song
Light my fire
Back door man
I looked at you
End of the night
Take it as it comes
The end


...první deska nese stejný název jako kapela, byla nahrána bez jakýkoliv přídavných soundů a jako by se nahrávací studio na chvíli stalo zatuchlým barem. Vyšla v lednu roku 1967. Doors však vznikli již v létě 1966, to jim ale jen přispělo, za ten půlrok se skvěle sehráli, získali si fanoušky hladové právě na nové album a složili spoustu skladeb takže vybírali jen z těch které na publikum nejvíce zabraly. První skladbu -Breake on through to the other side/Probij se na druhou stranu si zamilujete pro skvělí kdytarový grif Kriegra a i v textu je něco revolučního:

"Ty víš, že den rozbíjí noc
Noc rozděluje den
Zkus běžet
Zkus se ukrýt
Probij se na druhou stranu
Probij se, probij se, probij seeee"

Píseň která vynesla Doors na první příčky hitparád se jmenuje Light my fire/Zapal můj oheň. Text původně napsal Robby ale Jim ho trochu doupravil. Rádiová verze trvala 3 minuty, byla zkrácená o dlouhé sólo uprostřed, na desce trvá sedm minut:

"Ty víš že by to nebyla pravda
Ty víš že bych byl lhář
Kdybych ti říkal
Holka nemůžeme se víc sjet"

S tímto veršem měla kapela problémy když natáčeli klip v národní televizi. Jim neměl zazpívat "sjet" to by ale nebyl Morrison, slovo eště schválně zakřičel což znamenalo vyhazov. Skladba pokračuje:

"Čas váhání vypršel

Není čas válet se v blátě
Zkus to, můžeme jen ztratit
a naše láska se stane jen pohřební hranicí"

Poslední nahrávka na Desce - The End, nejpamátnější píseň Doors, byla prototypem rockového divadla. Vznikla původně jako jednoduchá písnička na rozloučenou o dvou slokách, ale změnila se postupně ve skladbu trvající okolo dvanácti minut, protože Jim pokaždé přidával nová slova a přetvářel původní text. Pojďte teď nahlídnout, tam kde to všechno začínalo. Celá kapela zrovna jela na LSD vystoupení ve Whiskey Go Go baru stálo za starou belu, ke konci když už všichni pomalu vystřízlivěli Jim kývnul na ostatní :"Teď dáme The End jo?" všichni souhlasili, v textu měl nové překvapení. Jim se pověsil na stojan mikrofonu jako prádlo, přikrčil víčka, sklonil hlavu k rameni jednou rukou přikryl ucho, nohou se zaklínil do stojanu a začal pochmurně recitovat:

"To je konec, skvělí příteli
Tohle je konec, můj jediný příteli, konec
našich promyšlených plánů, konec
naprosto všeho, konec
Žádná jistota nebo překvapení, konec
už nikdy víc ti nepohlédnu do očí
Dovedeš si představit, co přijde
Zcela bez hranic a svobodné
v zoufalé potřebě
ruky nějakého cizince
v zoufalé zemi"

Doprovod byl stejně hypnotický jako Jimův smutný hrdelní zpěv.

"Ztracen v římské nemilosti bolesti
a všechny děti jsou šílené
čekají na letní déšť, jééé"

Jim pečlivě artikuloval, každou hlásku vyslovil s velkou pečlivostí, jako by slova někdo přsně ukrajoval tou nejostřejší žiletkou, bylo v tom něco mýtického. V hlase i ve výrazu byla zdrženlivost, obava, předtucha, strach:

"Na kraji města číhá nebezpečí
Jeď královskou cestou
Divoké scény ze života zlatokopů
vydej se po dálnici na západ"

Zkamenělé postavy namačkané na parketu zaujatě zíraly na Jima, nikdo nevydal ani hlásku, nikdo se ani nepohnul, dokonce i číšníci nehnutě stáli a pozorovaly postavu na pódiu.

"Jeď na hadovi
Svez se na hadovi, až k jezeru
Prastarému jezeru
Had je dlouuuuhý... sedm mil
Projeď se na hadovi"

Je starý... a má chladnou kůži
Západ je nejlepší
Západ je nejlepší
Dostaň se tam a my zařídíme zbytek
Modrý autobuuuuus... nás volá
Modrý autobúúúúús nás volá
Řidiči, kam nás to vezeš?

Jim přimhouřenýma očima sledoval publikum. Ostatní tři zneklidňujícím soundem vytvářeli mysteriózní background. Pak otevřel oči. Vyndal mikrofón ze stojanu a zabodl se pohledem do publika. Postavil se do pozoru a odrecitoval zbylích dvanáct řádků textu před závěrečným refrénem, to bylo to další překvapení co si nachystal. Během těch vteřin, času o mnoho kratšího, než stačí na popis této historky, se Jim stal navěky součástí popové mytologie.

"Vrah procitl před úsvitem
Natáhl si boty
Nasadil tvář z prastaré obrazárny
A kráčel halou
Vešel do pokoje, kde žila jeho sestra
aaá...
Pak vykonal návštěvu u svého bratra
A pak...kráčel dál halou
Došel ke dvéééřím
A nahlédl dovnitř
"Otče?"
"Co chceš, synu?"
"Chci tě zabít. Matko... tebe chci
VOOOOPÍÍÍÍCHÁÁÁT!"

Byl to primární výkřik. Zvuk hedvábí trhaného zlomeným dehtem. Kapela nikdy tyhle slova neslyšela ale dokázala skvěle improvizovat. Dívky u pódia vzhlíželi s vyjeveným až znechuceným výrazem. Kde Jim vůbec přišel na takovýto text? Možná hledal inspiraci ve své rodině, měl bratra i sestru. Když prý jednou přinesl Jimův bratr Andy domů album Doors ( matka ani otec o tom, že jejich syn zpívá s kapelou nevěděli, dozvěděli se to až od Andyho ) pustil desku, otec stále seděl a civěl do novin, až teprve začla hrát tato pasáž The End:"otče chci tě zabít, matko tebe chci...." otci se roztřásly ruce tak že noviny začaly celé chrastit, vypnul hudbu. No..... zpátky do Whiskey Go Go, zpěvák pokračoval:

"Holka, pojď a kus to s námi
Holka, pojď a riskni to
Sejdeme se za modrým autobusem
Holka pojď a riskni to!
Sejdeme se za modrým autobusem!
jedeeem!
jedem!

Jim pomalu odklusal od mikrofönu stále řval "Jedem, jedem" čím byl dál tak hlas slábnul, pak ho vzal do ruky a kabel od mikrofónu omotával kolem stojanu a tancoval, Ray, Robby a John zrychlovali. Jim poskakoval, svíjel se, chrochtal do mikrofónu a tancoval... hudba nabírala obrátek jako by se roztřásla strachy. Pak se vrátili k mysterióznímu začátku. Druhou sloku dozpíval podle původního textu:

"Tak to je konec, skvělý příteli
Tohle je konec, můj jediný příteli
Nerad tě opouštím, ale ty mě nikdy nebudeš následovat
Konec smíchu a příjemných lží
Konec nocí, kdy jsme se snažili zemřít
Tohle
Je
ko-óóóóóooon nnééééééc."

Majitel klubu se slovy:"V mém klubu nikdo píchat svoji matku nebude!" vyhodil Doors. Ty sice ve Whiskey Go Go skončili ale hned po vystoupení dostali nabídku od nahrávací společnosti Elektra Records a mohli nahrát svoji první desku ... a to všechno zařídila The End. Album se opírá o tři velké songy ale i ty ostatní nejdou přeslechnout, jako by byla každá píseň hitem... alespoň na tomto albu... a na další je to vlastně to samé, je se musíte trochu víc zaposlouchat. Tahle první placka se eště hodně let po zániku Doors dostávala a dostává mezi nejlepší alba co se týče rockové hudby všech do... myslím, že tam je správně.... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama